Sur’da bakıma muhtaç 200 aileye ulaşıldı

sur belediyesi abdullah çiftçi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, ilçede yapılan çalışmalara dair Yeniden Günaydın gazetesine yaptığı değerlendirmede 20 yılda yapılmayan hizmeti 2 yılda yaptıklarını söyledi.

Berna Kardaş / Özel

 “Surda 20 yılda yapılamayan hizmeti biz 2 yıl içinde yaptık”

Diyarbakır’a ilk geldiğinde hizmete bir açlık olduğunu ifade eden Çiftçi, “Sur belediyesi olarak kırsal mahalleye önemli bir hizmet gitmemişti. Her yönden talep vardı, kimi tacize evi, kimi yol, kimi ise köprü istiyordu. Ciddi bir taleple karşı karışaydık çünkü geçmiş yılların bir ihmali vardı. Sur Belediyesinin daha önceki 20 yıl içerinde yaptığı hizmetlerin tamamının belki birkaç katı bu süre içerinde yapıldı. 20 yılda yapılamayan hizmeti biz bir buçuk iki kıl içerinde yaptık. Yıllarca sur ihmal edildi. Bugüne kadar belediye olarak 86 km sıcak asfalt yol yapıldı. 102 km satir kaplama asfalt yapıldı. 815 km stabilize yol yapıldı. Dört bin otuz altı bin metre kare parke döşendi. Ki bu daha önce yapılan hizmetlerin çok çok daha fazlası. Kırsaldaki bütün camiler ve taziye evlerinin çevre düzenlemeleri yapıldı. 58 tane taziye evinin içi ve dışı malzemesiyle beraber teslim edildi ki bu sur tarihinde görülmüş bir şey değil. Birçok camimizin halıları belediye tarafından karşılandı. Şuanda kırsalda 10 tane halı saha, Bağıvar’da bir kültür spor yaşam alanı oluşturuyoruz. İçinde tenis kortları, voleybol, basketbol, futbol sahalarının olduğu kamelya ve piknik alanlarıyla özel bir alan oluşturuyoruz burada. Önceki dönemlerle kıyasladığınızda kat be kat bir hizmet var. Sur içerisinde kentsel dönüşüm olan Ali paşa ve terörüm yıkım yaptığı altı mahallenin yeniden topluma kazandırılması noktasında ciddi bir gayret var. Şuanda yeni yapıların tamamına yakını bitmiş durumda. Peyzaj çalışmaları devam ediyor.”

sur belediyesi abdullah çiftçi kayyum
Sur Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi

 ‘Sur’daki mağduriyet önemli oranda giderildi’

Sur’da yaklaşık altı bin civarında bir binanın yıkıldığını belirten Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu binalarda oluşan hak sahipleri noktasında bir çalışma var. Bugüne kadar toplam hak sahibi 6949 bir eve 3 kişi müşterekse oda hak sahibi sayılıyor. 6175 uzlaşıldı. Bir kısmı para istedi bir kısmı TOKİ’den ev istedi bunlar verildi. Bugüne kadar TOKİ’den iki bin ikiyiz beş tane ev teslim edildi. Evlilerinin metre karesi kadar ev verildi devlet tarafından. Surda beş yüz altı tane konut var. Bu beş yüz altı tane konutu isteyen onların haklarına isteyen 650 civarında. Bu evler kura çekilerek hak sahiplerine verildi. Bu yeni yapıların tamamı Sur mağdurlarına verildi. Sur içerisindeki evlerin tamamı hak sahiplerine verilmesi noktasında bir kura yöntemiyle belirlendi. Evlerin ve arsalarının değeri bu evlerin maliyetinden düşüldü. Kalan paralar 180 aya bölündü faizsiz olarak. Sur içerisinde 500 metre kare ev alacak kişi 1 milyon ödemesi gerekirken eski evinin ve arsasının değeri düştü ve kalan parada 180 ayda faizsiz olarak ödeyecek. Sur’daki mağduriyet önemli oranda giderildi. Sur önemli bir cazibe merkezi haline geldi.”

“Surda 2022 restorasyon çalışmalarının tamamının bitirilmesi hedefleniyor”

Sur içerisinde 347 tane tescilli Diyarbakır konağı olduğunu söyleyen Çiftçi, “Bu konaklarla ilgili restorasyon çalışması devam ediyor. 2022 sonuna doğru restorasyon çalışmalarının tamamının bitirilmesi hedefleniyor. Bu konakların tamamı bittikten ve yeşillendirildikten sonra muazzam bir görüntüye kavuşturulmuş olacak” dedi. 

“Yeni kapı caddesi ticaret merkezi olarak planlandı”

Sur’da yapılan faaliyetleri değerlendiren Çiftçi, “Bizler bir ay sonra yani yılbaşından önce eski Süleyman Nazif okulunu Sur Kaymakamlık binasına çevirdik. Güzel bir Kaymakamlık binası olacak. Oraya gitmemizle beraber ciddi bir hareketlenme başlayacak. Yeni kapı caddesi ticaret merkezi olarak planlandı. O caddemizde TOKİ emlak konut üzerinden kiralama işlemlerine başlandı. Bu ayın 27’ de ihaleleri var ihale neticesinde teslim edilecek. Kiralama yöntemiyle veriliyor. Orasının tamamen yerli ve ulusal markaların bir araya geldiği özel bir cadde AVM’ye kavuşmuş olacak. Önemli bir cazibe merkezi olacak yeni kapı caddesi. Buda mart ayında bitirilmesi hedefleniyor. Surp Giragos,  Mar Petyun kiliselerinin restorasyon çalışmaları devam ediyor. 17 Nisan Paskalya bayramında açmayı hedefliyoruz. Bu bölgelerin tamamı mart ve nisan aylarında hareketlenmeye girmeye girmiş olacak. Terörün getirdiği sıkıntı devlet eliyle çok büyük bir hayra inşallah dönüşmüş olacak ve Diyarbakır’ın önemli bir cazibe merkezi konumuna kavuşması sağlanacak. Bunlar Diyarbakır turizmine de önemli bir getiri sağlayacak” diye konuştu.

‘Sur’daki derme çatma evlerine karşılık TOKİ tarafından ev verildi’

45 ay boyunca kimseyi mağdur etmek istemediklerini ifade eden Çiftçi, şöyle konuştu: “Sur’da evi olan herkese filen ikamet eden herkese kira yardımında bulunduk. Çevre ve Şehircilik tarafından orda mağduriyet yaşayanlara 18 ay boyunca kira verilmeye başlandı. Sur’daki derme çatma evlerine karşılık TOKİ tarafından ev verildi. Kamulaştırma parası isteyen mahkemeye gitmeyenlere de kamulaştırma parası teslim edildi. Örgütün mağdur ettiği insanları devlet tarafından mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında önemli bir aşama kat edildi.  Hiç bir vatandaşımız mağdur edilmesin diye ciddi bir gayret ortaya kondu. Çok kötü konumda olan evler yerine çok iyi konumda olan evlere kavuştu vatandaşlarımız.”

sur belediyesi abdullah çiftçi diyarbakır
Sur Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Çiftçi ile röportaj

“Rahatlıkla bizim vatandaşa gittiğimiz vatandaşın rahatlıkla bize geldiği bir idari anlayışımız var”

Sık sık halkın arasına girip sorunları dinlediğinden bahseden çiftçi, sözlerine şöyle devam etti: “Bu makamlar halkın makamı. Hem sur sokaklarından hem sur köylerinden belli periyotlarla sürekli iniyoruz. Vatandaşlar her geldiklerinde bize ulaşabiliyor.  Rahatlıkla bizim vatandaşa gittiğimiz vatandaşın rahatlıkla bize geldiği bir idari anlayışımız var. Devletle millet arasındaki köprülerin çokça atıldığı Gönül köprülerinin güçlendiği bir dönem içerisindeyiz. Bu köprülerin güçlenmesi lazım gönül kapılarının açılması lazım. Bölgenin huzura ve gelişmeye ihtiyacı var. Bu huzur ve gelişim devletin milletle el ele vermesi milletin devletle birlikte hareket etmesiyle elde edilebilir. 40 küsur yıllık devam eden bir huzursuzluk ortamı var.  Devlet Yaptığı çalışmalarla terörün eylem yapma gücünü kırdı. Bölge halkıyla beraber bu huzurun kıymetini bilip geleceğe çocuklarımızın huzurla okula gidebileceği devamını sağlama noktasında özel bir gayret devlet olarak gösteriyoruz. Tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum Diyarbakır medeniyetin ve insanlığın beşiği olan bu olan güzel şeyleri hak ediyor. Huzuru kesinlikle hak ediyor. Diyarbakır’daki vatandaşlarımızla beraber devletle milletle el ele bu huzuru gelecek nesillere taşıyacağız. Huzur olduğu sürece bölgeye turistte gelecek, gelirde, yatırımda gelecek ve medeniyetin beşiği olan bu bölge bütün dünyaya hizmet edecek. Bu süreçte emeği geçem devlet büyüklerimden ilimizde görev yapan devlet büyüklerimize kadar hepsine teşekkür ediyorum. Sur ilçemize bir milyar sekiz yüz on yedi milyon civarında yatırım yapıldı. Ciddi bir yatırım aldı bu şehir. Bu yatırımı buraya yönlendiren cumhurbaşkanımızdan, Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan ve bütün devlet büyüklerimizden Allah razı olsun. Bu bölge çok farklı bir noktaya gelecek. Sur her gün bir önceki günden daha güzel olacak. Sur sokakları güzelleşmeye, huzurlu olmaya devam edecek.  Burası bütün dünyanın dikkatini çekecek. Özel turizm adasına dönüşmüş olacak.”

“Sur içerisi ve mahallerimizde kadın kültür evlerimiz var”

Kadın ve çocuklara öncelik verdiklerini ifade eden Çitçi, “Bu bölgedeki sorunların izale etmesi adına bu iki kitleyi mutlaka hayra yönlendirmemiz lazım. Kadınlara yönelik ciddi çalışmalarımız var. Sur içerisi ve mahallerimizde kadın kültür evlerimiz var. Aile destek merkezlerimiz var. Sur içerinde faaliyet veriyor bugüne kadar 20 bin üzerinde kadınlar bu noktalarda eğitim aldı. 3 tane kültür merkezimiz var. 3 tane daha kurulmaya çalışılıyor. Kaymakamlık bünyesinde 3 tane aile destek merkezimiz var. Tamamen kadınlara hizmet eden kurs gören alanlarımız var. Toplam bugüne kadar 20 – 25 bin kadınımıza bizzat kurs merkezler vasıtasıyla ve değişik destekler verdik. Gelir getirici alanlara yönlendirilmeye çalışıldı. Bu merkezlerimiz artarak devam edecek. Gerek kaymakamlık gerek belediye olarak her insanımıza dokunmak istiyoruz. Bunların başında kadınlarımız ve çocuklarımız var” ifadelerini kullandı.

“Evde bakım projesi”

Sur’da önemli bir proje olan evde bakım projesini başlattıklarını belirten Çiftçi, şunları söyledi: “Farklı belediyelerde ve kaymaklılarda benzer proje var ama buradaki kadar kapsamlı olarak hiçbir yerde uygulanmadı. Biz belediyeden ve sosyal yardımlaşmadan oluşan 2 ayrı ekip oluşturduk. Ve bu ekipleri bir araya getirdik. Ortak akılla hareket ediyorlar. Sur içerisinde evde bakıma muhtaç olan 200 kişiyi tespit etti. Bu kişiler çoğu yatalak yatağa bağımlı kişiler. Bu kişilerin günlük yemekleri, evlerini temizliyoruz, tıraşa ihtiyaçları varsa tıraş ediyoruz, tırnak bakımına kadar, alışverişe ihtiyaç varsa onu yapıyoruz bunu gerçekleştiriyoruz. Yani evladının yapmadığını biz devlet eliyle yapmış oluyoruz. Bu sayede 200 aileye ulaşmış durumdayız ve bu artarak devam edecek. Ekibimiz içerisinde ilaç, tansiyon ölçümü, hemşire, kuaför, diyetisyen ve temizlik görevlisi var. 12 kişilik bir ekip. Sur içerisinde evde yatalak olan herkese bu proje dahilinde ulaşacağız. Her gün durumları sorulup kontroller gerçekleşiyor.  Bu projeyle evde kimsesiz kimse kalmayacak.”

Sur’da bakıma muhtaç 200 aileye ulaşıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir