Ticari plakalara Bakan Soylu’dan çözün talimatı

Soylu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin plaka tahsisi için açtığı ihale taksicileri ve dolmuş hat kooperatiflerini mağdur ederken, yaşanan hak ihlali Diyarbakır’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya iletildi. Bakan Solyu ise sorunun çözümü için Vali Münir Karaloğlu’na talimat verdi.

Süleyman Aydın / Özel

Diyarbakır’da plakaları iptal edilen ve 9 yıldır yeni plaka tahsisi yapılmayan taksiciler ve dolmuş hat kooperatifleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin plakları 29 yıllığına kiralık olarak ihaleye çıkarılmasına tepki gösteriyor.

Yaklaşık 9 yıldır Diyarbakır’da taksi, dolmuş ve servis plakası çalışması yapılmadı. Kooperatiflere verilmesi gereken hat tahsisleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından ihaleye çıkarıldı. Bu yetmezmiş gibi taşımacılıkta asli unsur olan Kooperatiflerin ihaleye girmesi de engellendi.

DBB’nin söz konusu uygulaması taksicileri, dolmuş hat Kooperatiflerini mağdur ederken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Diyarbakır ziyaretinde de bu konu gündeme getirildi. Bakan Soylu ise Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’na sorunun çözümü için talimat verdi.

Dolmuş hat kooperatiflerinin uğradığı hak ihlaline ilişkin ise hukukçular ve Kooğeratif Başkanları Yeniden Günaydın gazetesine konuştular.

taksi

‘Devlet ciddiyetinden uzak bir anlayışla hareket edilmiş’

Kızılkaya Avukatlık Bürosundan Avukat Cihan Kızılkaya, plaka tahsisinin ihaleye çıkarılması üzerine yaşanan hak ihlaline ve oluşan mağduriyete ilişkin şunları söyledi: “Büyükşehir yasası çıktığından ve ulaşım konusunda ilgili yasaya binaen her türlü çalışmayı yapmakla yükümlü olan Büyükşehir Belediyesi elindeki imkan ve yetkilere rağmen ve şehir master planına rağmen toplu taşıma, servis ve ticari taksi konusunda ve taleplere rağmen hiçbir çalışmanın yapılmadığı görülmektedir. Dolayısı ile çalışma yapılmamış olsa dahi, öğrenci, öğretmen ve personeller eve gitmesi için, acil işi olanların taksiye ve ilçe içi başka bir mahalleye gitmek için toplu taşıma ihtiyacı olmuş ve kooperatifler olarak adeta amme hizmeti görmüşlerdir. Bu konuda kooperatifleşmek suretiyle devletimize vergiler ödenmiştir. Dolayısı ile yıllardan beri yapılmış olan hizmete ve kooperatiflerin önemine rağmen bir çalışma beklerken adeta devlet ciddiyetinden uzak bir anlayışla hareket edilmiştir.”

Cihan K�z�lkaya

‘Kooperatiflerin görüşü alınmadan yapılan çalışma mağduriyet yaratıyor’

Sınırlı Sorumlu Yaşar Taksiciler Karayolu Yolcu Taşıma Koop. Başkanı Mehmet Şen ise DBB’nin taksicileri ve dolmuşçuları mağdur eden uygulamasına ilişkin şöyle konuştu: “Genel Sekreter Ayhan Kardan eliyle hasmane bir çalışma yoluna gidildi. Çalışma olmadan önce ve çalışma esnasında Sayın Valimizle görüşme talebimiz kabul görmedi. Kooperatiflerin görüşü alınmadan yapılan çalışma her ilçede yüzlerce insanı mağdur etmekten başka işe yaramayacak nitekim ilçe halkının görüş ve anlayışına zıt yapılan ihaleye müracaatın az olması da savımızı doğrulamaktadır. Bu konuda devletimizin vatandaşına şefkatli anlayışını en iyi sergileyen ve Sayın Cumhurbaşkanımız kadar hassas bir insan Değerli İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile ayaküstü ve bizzat Vali Bey’in olduğu bir zamanda görüşme ve mağduriyetimizin giderilmesi konusunda derdimizi anlatma fırsatımız oldu. Sayın Valimize dönerek ‘bu işi çözün’ talimatı oldu. Aynı program esnasında görüştüğümüz Genel Sekreter Ayhan Kardan’ın aynı tutumu maalesef devam etti. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın İçişleri Bakanımız, Başdenetçi kurumuna başvurumuz, Cimer’e yazmamıza verilmeyen cevap ve anılan makamlara çalışma yapıyoruz neviden cevaplarının bir sonucu olan ihale ile bir de piyasada haksız kazanç ve rekabetin oluşmasının önünü açan ve yüzleri mağdur eden anlayışla hareketleri çözüm değildir. Sayın Bakanımıza ilettik, hasmane çözüm mağdur edilmemiz değildir. Konuyu takip edeceğiz ve Sayın Bakanımızdan randevu isteyip, aslında çözeceğiz diyorlar ancak, çözümleri mağdur etmektir, diyeceğiz.”

WhatsApp Image 2021-10-20 at 17.20.21

‘İhale iptal edilsin’

SS. Ergani Taşıma ve İşletme Kooperatifi Başkanı Cihan Oruç da plaka mağduriyetini şöyle dile getirdi: “Diyarbakır ili Ergani İlçesindeki “Taksiciler ve Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifleri” olarak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Encümeninin almış olduğu 18-19 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşecek Ergani İlçesinde Belirlenen Taksi duraklarında 29 Yıl Süre İle Çalışmak Üzere Ticari Taksi (TT) Plakası Verilmesi İhalesi kararının iptal edilip, kooperatifler ile birlikte hakkaniyete uygun bir çözüm geliştirilmesini talep ediyoruz.”

‘İhalelerin zengin bir zümrenin elinde tekelleşmesine sebebiyet verecektir’

S.S 127. Nolu Yunus Taksiciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Fehmi Solmaz’ın plaka tahsisinin ihaleye çıkarılmasına ilişkin görüşleri ise şöyle: “  Bahse konu ihale ilanında geçen “İhaleye esas muhammen bedel; durakta çalışacak her bir “TT” plakali araç için 100.000TL + KDV’dir. İhaleye gerçek kişiler katılacaktır. Ve bir gerçek kişi bir adet “TT” plaka alabilecektir.” şeklinde düzenleme hukuka ve hakkaniyete aykırıdır. İhaleye sadece gerçek kişilerin katılacağının belirtilmesi ile kooperatiflerimiz devre dışı bırakılmıştır.  2886 sayılı Devlet ihale kanunun 6.maddesinde ihaleye katılamayacaklar tek tek sayılmış iken, bu ihale ilanında ve şartnamesinde ise kanuna aykırı olarak tüzel kişilerin ihaleye katılması engellenmiştir. Ayrıca bu meblağ ile ilana çıkılması, ihalenin aceleye getirilmeye çalışılması hayatın olağan akışına uygun olmayıp, ihalelerin zengin bir zümrenin elinde tekelleşmesine sebebiyet verecektir. Düzenleme yapılırken, kooperatiflerin görüşünün alınmaması, onlara yer verilmemesi eşitlik ilkesine ve sosyal devlet ilkesine aykırıdır.”

‘Kooperatifler yok sayılıyor’

Salih Taksiciler Kooperatifi adına konuşan Zülfikar Turan ise şunları söyledi: “Büyükşehir ve ulaşım yasası çıktığından günümüze kadar Diyarbakır ve ilçeleri olmak üzere toplu taşıma, servis ve ticari taksi hatları ile ilgili sağlıklı ve gerekli bir çalışma yapılmamıştır. Büyükşehir Belediyesi tarafından bu hizmetlerin yerine getirilmesine yönelik bir çalışma yapılmamış olsa da, ulaşım konusu temel ihtiyaç olduğu için, özellikle ilçelerde ticari taksi, toplu taşıma araçları noktasında kooperatifler bu ihtiyacı yıllarca karşılamıştır. Bu noktada yaklaşık 9 yıldır kooperatifler olarak adeta amme hizmeti gördük. Fakat resmiyet noktasında yaşanan sıkıntılarla mağduriyetler yaşadık. Kooperatifler olarak, son yıllarda ilgili daire başkanlarına hem şifahi hem yazılı müracaatlarla; hem mağduriyetten kurtulmak hem de bu işin bir düzene girmesi noktasında Cumhurbaşkanlığına (CİMER) ve bakanlıklara müracaatlar yaptık. Ancak, şimdiye dek hiçbir çalışma yapmayan daire başkanlığı, konu gündem olunca hemen “ihale yapacağız, tarihi belli olunca haber vereceğiz” şeklinde biz kooperatiflere tebligat göndermiştir. Çözüm noktasında bir emare gösterilmemesi üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’na emsal olarak gösterebileceğimiz müracaatta bulunulmuş ve yapılan araştırma üzerine lehte karar verilip Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne “insani odaklı ivedilikle çözüm” tavsiyesi yerine getirilmek takdiri ile ve cevabı beklenerek tebligat gönderilmiştir. Tebligatı alan Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimleri apar topar ihale kararı alarak adeta daha önce benzeri olmuş ancak sonuç olarak yine kooperatiflerden tek dosya alarak sonuç getiren emsal ortada olmasına rağmen yasal kooperatifleri yok saymıştır. 5216 Nolu yasanın 7. Maddesi ile 7144 Nolu yasalarda açıkça belirtilen “belediye meclis kararı ile yerel kooperatifler güçlendirilmelidir” maddesini hiç dikkate alınmadan ve kooperatiflere tebligat gönderilmeden ihale ilanı yapılmıştır. Araç olma şartı aranmaksızın her ferdin ayrı ayrı ihaleye girmesi ve plaka aldıktan sonra çalışma ruhsatı almak için Şoförler Odası ve Kooperatiflere üyeliğin zorunlu olmasına rağmen, kooperatiflerin yok sayılması, kooperatif üyelerine ticari taksi plakası tahsis etmeme yönünde bir kasıt olduğunu göstermektedir. Zira yıllardan beri en zor şartlarda çalışan ve yasalarımızda büyük önem taşıyan kooperatifler bu karar/işlem ile devre dışı bırakırken, plaka alındıktan sonra kooperatif üyeliğini esas alan bu yöntem kendi içinde çelişkili olup, kamu yararını da gözetmemektedir.”

‘İhale iptal edilsin, hakkaniyetli bir çözüm geliştirilsin’

Kızılkaya Avukatlık Bürosundan Av. Elif Ersem’in yaşanan mağduriyete ilişkin görüşleri ise şöyle: “Yıllardan beri anılan alanda sektörde hizmet veren kooperatifleri mağdur ederek zenginlere kazandırmak sosyal devlet ilkesine aykırıdır. Dolayısı ile aslında belediyece yapılan ihalede gösterilen bedel piyasada haksız kazanç noktasında da ortaya çıkacaktır. Zira Ergani gibi bir ilçede 29 yıl kiraya verilen 100 bin artı KDV ayrıca en az 200 bine araç almak demek hatların piyasaya yansıması kullanılmakta olan mülkiyet hatların birden dört katına çıkması demektir. Yani, paralar bir alana kayacak, sosyal dengesizlik ve adalet oluşacak, sektörün zenginlerin tekeline geçirilmesine sebebiyet verecektir. Devlet için aslolan vatandaşının refahı, huzuru ilkesi bir bakıma önemsizleşecektir. Zira bu yöntem ile yıllardan beri adeta kamu hizmeti gören ve vergisini ödeyen kooperatifler yok sayılmış, şimdiye dek yaptıkları hizmetler görmezden gelinmiş, mevzuattaki ihale usulü ile vatandaşın refahını teminat altına alan ilgili yasalar ve sosyal devlet anlayışına aykırı davranılmıştır. Ayrıca konu ile ilgili kooperatif mevzuatı, yine konu ile ilgili mağduriyet oluşmasını ve sosyal barışı ve refahı ve adaleti sağlamak bağlamında kooperatiflere öncelik tanınması gerekirdi. Ancak, buna aykırı bir işlem toplumda gerginlik oluşturacak; vatandaşlarda adalet, hakkaniyet ve adil paylaşım noktasında şaibenin oluşmasına sebebiyet verecektir. Öte yandan, yıllardır bir şekilde bu sektörde hizmet gören yüzlerce insan işsiz kalacak, büyük mağduriyetler oluşacaktır.”

Avukat Elif Ersem

‘İhale yapılması hukuka aykırı’

Zilan Avukatlık Bürosundan Av. Sıtkı Zilan da plaka tahsisinin ihaleye çıkarılmasından kaynaklı yaşanan mağduriyete ilişkin şunları ifade etti: “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, Ergani ilçemizle ilgili açtığı ulaşım ihalesi; yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren Kooperatifleri ve bu kooperatiflere üye esnaf ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerini mağdur etmektedir. Kooperatiflere üye olup, yıllardır bu işi fiilen yapan yokmuş gibi ihale yapılması hukuka aykırı olup, kooperatiflerinin kamu yararına çalıştığı hususu göz ardı edilmiştir. Mevcut esnaf ile (kooperatiflerin) belli bir ücret karşılığı sözleşme yapılması, ihtiyaç varsa yeni ihalelerin açılması gerekirken; mevcut esnaf göz ardı edilmiştir. Bu da Ergani ilçemizdeki taksici esnafı ve ailelerini tedirgin etmiştir. Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin bu sorunu çözmesi gerekir.”

S�dk� Zilan

‘Bir an önce adil ve insani olarak çözülmelidir’

DİTHAKDER Başkan Yardımcısı Hasan Nadiroğlu ise iptal edilen taksi plakalarına ilişkin şunları söyledi: “Malumunuz 9 yıl önce bizi oyuna getirip ticari taksi plakalarımızı iptal ettiler. Daha sonra açtığımız yürütmeyi durdurma kararımız da var. Buna rağmen yıllardan beri 914 plaka sahibini mağdur etmek için ellerinden yapıyorlar. Sayın Valimizle görüşme talebimiz, Cimer’ e başvurmamıza bir karşılık alamadık. Haliyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın İçişleri Bakanımıza ulaşabilme, derdimizi anlatabilme durumumuz oldu ancak, çözüyoruz gibi bir cevap olmuş diye düşünüyorum. Çözüyoruz derken il merkezinde hatlarımızı vermek gibi bir yaklaşımları olmadı ama çözüyoruzun içini doldurmak için dışımızda projeler ürettiler. İlçelere ticari taksi hattı vermek için 29 yıllığına hat kiraya vermek istediler ve çöktü. Hem bizim mağduriyetimiz hem de ürettikleri projenin yanlış olduğunu İçişleri Bakanımız soy ismi gibi asil olan Sayın Süleyman Soylu’ya Sayın Valimizin huzurunda ilettik ve sağolsunlar anında çözülmesi için talimat verdiler. Dediğim gibi, Ayhan Bey’in tutumu üzere çözüm mümkün değildir. Bir an önce adil ve insani olarak çözülmelidir. Aksi takdirde hak olanı görmek istemeyerek ve vatandaşı devlete küstüren bir tavırla sonuçtan uzak sırf dostlar alışverişte görsün bir çalışma yaptıklarını Sayın Bakanımızdan randevu alıp ziyaret etmek suretiyle ileteceğiz.” 

WhatsApp Image 2021-10-20 at 17.20.21 (2)
Ticari plakalara Bakan Soylu’dan çözün talimatı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir