“TMO’dan 10 bin ton tahsisli buğday aldılar, fırıncıya 1 torba ucuz un satmadılar”

un fiyatları diyarbakır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır’daki un fabrikalarının TMO’dan 10 bin ton tahsisli buğday aldığını ancak fırıncılara 1 torba dahi ucuz un satmadığını söyledi.

Ali Abbas Yılmaz / Özel

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkan Alican Ebedinoğlu, döviz kuru yükselişinden kaynaklı piyasada kimsenin önünü göremediğini belirtirken, işletmelerin çaresizlik içinde olduğunu söyledi.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Alican Ebedinoğlu, dövizdeki yükselişin esnaflara etkisini Yeniden Günaydın gazetesine değerlendirdi.

alican ebedinoğlu

‘Ticarette önünüzü göremezseniz, öngörünüz yoksa ticaret yapamazsınız’

Döviz kurundaki yükselişin toplumun tüm kesimlerini etkilediğine vurgu yapan DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, yaşanan devalüasyona hükümetin müdahalede bulunması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Dövizdeki dalgalanma, yükseliş sadece esnafı değil tüm Türkiye’deki herkesi etkiledi, etkileyecek. Bu durum üretimi etkileyecek, ticareti etkileyecek, istihdamı etkileyecek. Bu konuda biran önce tedbirlerin alınması gerekiyor. Son bir haftadır bize yansıyan, esnaf, üretici, bayii, satıcı ürününü satmak istemiyor, çünkü yerine koyamıyor. Birçok ürünün satışı ve de özellikle inşaat sektörü ve ona benzer birçok sektör dolara endekslidir. Dövize endeksli olduğu için öngörülemez bir durum var. Ticarette önünüzü göremezseniz, öngörünüz yoksa ticaret yapamazsınız. Şuanda gerçekten hiş kimse önünü göremiyor. Dün 12.80 TL olan dolar şuan 13.80 TL. Dolar 14 TL’ye dayandı ve aslında şuan Türkiye’de ciddi bir devalüasyon yaşandı. Bu devalüasyona hükümetin biran önce el atması gerekiyor. Aksi taktirde birçok sosyal sorun ve sıkıntıyla karşılaşabiliriz. İnsanlar işsiz kalacak. Aç kalacak. Şuanda hayat da ticaret de durma noktasında. İnsanlar para harcamaktan çekiniyor, korkuyor. Son 2 haftada hizmet sektöründeki hizmetlere gidin bakın bomboş. Zaten pandemi süreci ile ciddi darbe alan işletmeler şuan yaşanan döviz dalgalanmasıyla birlikte gerçekten çaresizlik içerisinde.”

un fiyatları tmo
Toprak Mahsulleri Ofisi

‘Ekonomik sıkıntıyı fırsata çevirmek isteyenler var’

Diyarbakır’daki un sorunu konusunda Oda olarak bir açıklama yaptıklarını ifade eden Ebedinoğlu, kentte fırıncı esnafının yaşadığı mağduriyete ilişkin olarak ise şöyle konuştu: “Un fabrikaları konusunda bazı Oda Başkanlarımız da bir açıklama yaptılar. Unla ilgili hiçbir sıkıntının olmadığını, stok yapılmadığını ifade ettiler. Ama maalesef hangi fırıncıya sorarsanız sorun, hiçbir fabrika ya da un bayisinin 20 torbadan fazla un satmak istemediğini söyleyecektir. Çünkü fabrikalar, bayiiler ertesi günün ne olacağını bilmiyor. Öte yandan fabrikalar Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO), tahsisli buğday alıyorlar, ucuz un satmaları için. Diyarbakır’da 10 bin ton tahsisli buğday alınmış ve fabrika sahibinin bunu fırıncıya ucuz olarak satması gerekiyor ama bugüne kadar 1 torba bile satmamış. Öbür taraftan da açıklamalar yapılıyor ve sözde stok, karaborsa olmadığı söyleniyor. Bu durumun başka bir ismi varsa onu kullanalım ama durum bu. Evet, ülkede ekonomik bir sıkıntı yaşanıyor ama bunu fırsata çevirmek isteyenler var. Bunları da vicdana davet ediyorum, başka da bir şey demiyorum. Ellerini vicdanlarına koysunlar. Denetimler sözde yapılıyor ama yeterli değil.”

“TMO’dan 10 bin ton tahsisli buğday aldılar, fırıncıya 1 torba ucuz un satmadılar”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir