“Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz”

diyarbakir-disk-aciklama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİSK/Genel-İş Sendikası Diyarbakır temsilciliği “Artık yeter! Geçinmek istiyoruz!” şiarı ile döviz kurundaki yükselişin emekçileri daha da yoksullaştırdığına dikkati çekti.

DİSK Diyarbakır Temsilciliği, ülkedeki son zamlara ilişkin açıklama yaptı.

Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan açıklamaya DİSK üyeleri katıldı. Açıklamayı DİSK/Genel-İş Sendikası Diyarbakır 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Eroğlu okudu.

Döviz kurundaki yükselişin işçinin, emekçinin alım gücünü daha da zayıflattığına ve sofrasındaki ekmeğin küçüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Artık yeter! Geçinmek istiyoruz!” şiarı öne çıkarıldı.

‘Her sabah yeni zamlara uyanıyor, her gün yoksullaşıyoruz’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İşsizlik, pahalılık, zamlar, faturalar belimizi büküyor. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, bu ülkenin ekonomisini biz büyütüyoruz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaya çalışıyoruz. Patronlardan çok vergi veriyoruz. İş yeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz. Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükünü biz taşıyoruz. Her sabah yeni zamlara uyanıyor, her gün yoksullaşıyoruz. Üstüne üstlük son günlerde dövizin hızla artışıyla ekmek aslanın ağzından midesine indi. Ülkeyi yönetenler “dövizden size ne” diyorlar. Bizim aklımızla dalga geçmeyin! Biz Türk Lirası kazanıyoruz, döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz.”

diyarbakir-disk-aciklama-gecim

‘Türkiye Avrupa’nın en düşük asgari ücretinde Arnavutluk ile yarışıyor’

Döviz yükselişinden sermaye sahiplerinin kazançlı çıktığına dikkat çekilen açıklamada, “Biz ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirket değiliz. Döviz geliri garantili ihaleleri biz almadık. Evet, döviz yükseldikçe onlar kazanıyor. Ülkenin kaynaklarını ucuza kapatmaya gelen petrol prensleri kazanıyor. Peki, kim kaybediyor. Türk Lirası değer kaybettikçe, biz kaybediyoruz. Emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor. Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna “kurtuluş savaşı” diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Türkiye Avrupa’nın en düşük asgari ücretinde Arnavutluk ile yarışıyor. “Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye’ye akacak” diyorlar. Yabancı sermaye için, petrol prensleri ve kralları için “kelepir emek kelepir memleket” diye tezgâh açanlara direneceğiz! TL ucuzlasın, emek ucuzlasın, memleketin taşı toprağı ucuzlasın tezgahını bozacağız! Bugün ülkemize, emeğimize sahip çıkmak yurtseverliğin gereğidir” denildi.

diyarbakir-disk

‘Vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalı’

Açıklamada işçilerin talepleri ise şöyle sıralandı:

“ • TL’nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir.

• TL’nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır.

• Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır.

• İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır.”

“Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir