Üstat Sezai Karakoç “dünya sürgünü “nü tamamlayarak “en sevgili “sine kavuştu

Sezai Karakoç
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk edebiyatına önemli katkılar sağlamış şairler ve yazarlar arasında yer alan Sezai Karakoç, yükseköğrenimini Maliye bölümünden mezun olarak tamamladı. Birçok şiiri ve yazıları bulunan Sezai Karakoç önceki gün yaşamını kaybetti. Peki, Sezai Karakoç kimdir, kaç yaşında?

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR?

Ahmet Sezai Karakoç, 22 Ocak 1933 tarihinde Ergani, Diyarbakır’da doğdu. Babası Yasin Bey olup 1. Dünya Savaşı’nda Kafkas cephesinde çarpışırken Ruslara esir düşmüştür. Babası orta halli bir tüccardı. Dedesi Hüseyin Bey de Plevne Savaşı’na katılmış, Gazi Osman Paşa’nın teşekkürünü kazanmıştır. Annesinin ismi ise Emine idi ve ev hanımıydı. Ahmet Sezai Karakoç, İlkokul eğitimini 1938-1944 yılları arasında Ergani’de tamamladı. 1944 yılında sınavlara girip Maraş Ortaokulu’nda parasız yatılı olarak okumaya hak kazandı. 1947-1950 yılları arasında lise eğitimini yine parasız yatılı olarak Gaziantep Lisesi’nde tamamladı. Lise eğitimi boyunca Felsefe dersine ilgi duydu ve Felsefe okumaya karar verdi. Üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi. Babası onun ilahiyat fakültesinden mezun olmasını istiyordu. İmkanları dahilinde eğitimine devam edebileceği yatılı tek bölüm Siyasal Bilgiler Fakültesi idi. Üniversite sınavlarına hazırlanırken kazanamama ihtimalini de göz önüne alarak her ihtimale karşı Felsefe bölümüne kayıt yaptırdı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanarak başladığı yüksek öğrenimini 1955’te fakültenin Maliye Bölümünden mezuniyetle tamamladı. Mecburi hizmet sebebiyle Maliye Bakanlığında Hazine Genel Müdürlüğü Dış Tediyeler Muvazenesi bölümüne atandı.

Daha sonra Maliye Müfettişliği sınavına girdi ve sınavı kazandı. 11 Ocak 1956’da müfettiş yardımcılığı görevine başladı. 1959 yılında İstanbul’da gelirler kontrolörü oldu. Bir ara Ankara’ya çağrılıp Yeğenbey Vergi Dairesi’nde görevlendirildiyse de kısa bir müddet sonra yine İstanbul’daki görevine döndü. Görevi icabı Anadolu’yu çok gezdi ve birçok il ve ilçeyi inceleme, tanıma fırsatı buldu.

İbrahim Kalın sosyal medyada paylaştı

Şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman’a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin.’ dedi. CNN TÜRK yayınına bağlanan İbrahim Kalın, “Türk şiiri adına Türk edebiyatı adına çok büyük bir kayıp. Birkaç nesli derinden etkilemiş düşünce insanıydı. Diriliş kavramı onunla birlikte tekrar hayat buldu. Türkçeyi çok lirik bir şekilde kullanan büyük bir yazardı. Eserleri okunmaya devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Sezai Karakoç dün toprağa verildi

Vefat eden şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, önceki gün  toprağa verildi.  88 yaşında hayata veda eden usta edebiyatçının cenazesi, ikindi namazını müteakip İstanbul  Şehzadebaşı Camisinde kılınan cenaze namazının ardından caminin haziresine defnedildi.

Şiirleri

Şiirler I (Monna Rosa)

Şiirler II (Şahdamar-Körfez-Sesler)

Şiirler III (Hızırla Kırk Saat)

Şiirler IV (Taha’nın Kitabı, Gül Muştusu)

Şiirler V (Zamana Adanmış Sözler)

Şiirler VI (Ayinler/Çeşmeler)

Şiirler VII (Leylâ ile Mecnun)

Şiirler VIII (Ateş Dansı)

Şiirler IX (Alınyazısı Saati)

Gün Doğmadan (Toplu Şiirler)

“Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır

Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır

Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır

Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır”

Fikirleriyle nesillerce iz bırakan Diriliş Şairimiz Üstad Sezai Karakoç, dizelerini hafızalarımızda bırakarak Hakk’ın rahmetine kavuştu… Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır. Senden ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır.” Yüreğinden geçenleri fikirleriyle harmanlayarak Türk edebiyatına kavuşturan, değerli fikir ve gönül insanı Sezai Karakoç’u rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz… Ruhu şad olsun…(Haber Merkezi)

Üstat Sezai Karakoç “dünya sürgünü “nü tamamlayarak “en sevgili “sine kavuştu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir