Vali Karaloğlu: Diyarbakır’da sanayi kültürü gelişiyor

Karaloğlu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Organize Sanayi Bölgesi 1’inci ve 2’inci etaplardaki bazı fabrikaları gezerek bilgi aldı. OSB’nin 4’üncü etabında yüzde 89 oranında arsa tahsisinin yapıldığını belirten Vali Karaloğlu, dışarıdan çok sayıda yatırımcının kente gelmek istediğini söyledi.

Haber: Berna Kardaş

Diyarbakır’da çok ciddi yatırım iklimi olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, “Diyarbakır’da artık çok önemli bir sanayi kültürü gelişiyor. Sanayi sektörü ciddi bir gelişme içerisinde inşallah önümüzdeki dönem Diyarbakır Sanayi noktasında daha önemli yerlere iş insanlarımızla beraber gelmiş olacak” diye konuştu.

Vali Karaloğlu, atılacak adımlar ve hayata geçirilecek projeler hakkında konuştu. Karaloğlu, yatırımda, üretimde ve istihdamda büyümek için azimle çalışmaya devam edeceğiz dedi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Organize Sanayi Bölgesi 1 ve 2. etaplardaki bazı fabrikaları ziyaret etti. 4’üncü etapta yüzde 89 oranında arazi tahsisi yapıldığını belirten Vali Karaloğlu, “Neredeyse tahsis yapılacak arazi kalmadı. 5. gelişme alanı için bakanlığa müracaat ettik. Dışardan çok sayıda yatırımcı artık Diyarbakır’a gelmek istiyor. Diyarbakır’da çok ciddi bir yatırım iklimi var” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Mustafa Fidan ve yönetim kurulu üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Borsa Başkanı Engin Yeşil ve yatırımcı kurum müdürleriyle birlikte Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ve bazı fabrikalarda incelemelerde bulundu. Odabaşı Makine Fabrikasında sanayi çalışanları ile birlikte yemek kuyruğuna giren Vali Karaloğlu, çalışanlarla birlikte karavanada yemek yiyerek, personellerle sohbet etti.

Öğlen saatlerinde ilk olarak 1. Etapta bulunan Odabaşı Makine Fabrikası gezen Vali Karaloğlu ve beraberindekiler, daha sonra sırasıyla Sevgi Plastik ile 2. Etapta bulunan Mega Seramik ile Meya Alüminyum Fabrikalarını gezerek, yetkililerinden bilgi aldı.

vali

Vali Karaloğlu: Diyarbakır’da çok önemli bir sanayi kültürü gelişiyor

Karaloğlu,  Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Sanayicilerimizle beraber organize sanayimizin sorunlara ve genel kentteki yatırım imkânlarını konuştuk. Bugün ilk olarak odabaşı araç, Üst yapı fabrikasına gezdik sizlerle beraber. Gördük ki gerçekten Diyarbakır’a bakıldığında anlaşılamayan çok ciddi bir sanayi var. Şu anda Diyarbakır’da çok ciddi bir yatırım iklimi var. Dışardan da çok sayıda yatırımcı artık Diyarbakır’a gelmek istiyor.”

‘Fabrikalarımız farklı sektörlerde önemli işler yapıyor’

Karaloğlu, Organize sanayide ziyaret ettiği fabrikalara ilişkin şunları söyledi:  “Odabaş sanayi, vidanjördür, ramperdir, itfaiye aracıdır vs. gibi araçlar üzerine konan ekipmanları yapan, Türkiye’nin 80 vilayetine mal satan en önemli firmalarından bir tanesiydi. Sabah onu ziyaret ettik. Daha sonra ambalaj sanayide Organize Sanayi Bölgesi’nin tesislerinden bir tanesi olan Sevgi Plastik’i ziyaret ettik. Meya Alüminyum fabrikasına gideceğiz. Her dört fabrikamızda farklı sektörlerde önemli işler yap yapan fabrikamız.”

‘Sanayicilerimizi Diyarbakır’dan boş çevirmek istemiyoruz’

Kentin ekonomik gelişimine yönelik çalışmalarını aralıksız sürdüren Vali Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Birinci organize Sanayi bölgesindeki dördüncü genişleme alanı alanımızı doldurduk. Şu anda %89’dayız. Beşinci genişleme alanı ile ilgili süreci hızlandırma ile ilgili bir toplantı yaptık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Organize Sanayi bölgeleri genel müdürümüzle de telefon görüşmesi yaptık. İnşallah Diyarbakır birinci organize Sanayi bölgesinin beşinci genişleme bölgesini de hızlı bir şekilde hayata geçirip, yer talep eden sanayicilerimizi Diyarbakır’dan boş çevirmek istemiyoruz.”

diyarbakır

“Diyarbakır’da artık çok önemli bir sanayi kültürü gelişiyor”

Diyarbakır’da sanayi kültürünün oluştuğuna vurgu yapan Karaloğlu,  “Diyarbakır gibi aslında hammadde açısından fakir olan bir bölgede ülkenin farklı bölgelerinden yurtdışından hammadde ithal ederek çok güzel işlerin yapıldığını gördük. Bundan sonra da inşallah şunu ifade etmek istiyoruz; Diyarbakır’da artık çok önemli bir sanayi kültürü gelişiyor. Sanayi sektörü ciddi bir gelişme içerisinde inşallah önümüzdeki dönem Diyarbakır Sanayi noktasında daha önemli yerlere iş insanlarımızla beraber gelmiş olacak” diye konuştu.

“Her gün yeni yatırımcı Diyarbakır’a geliyor”

Vali Karaloğlu,  OSB alanındaki doluluk oranlarından şöyle bahsetti: “Dördüncü genişleme alanımızdaki doluluk. Oranımız %89 nerede. ETS parselimiz kalmadı çok sayıda başvuru var.  Zaten onun için acele ediyoruz.  Karacadağ OSB bölgesinde de yılbaşından sonra tahsislere başlayacağız.  Orda da müracaatlar var. Bekleyenler var tekstil OSB Sanayi bölgesinde şu anda genişleme dosyasını Bakanla gönderdik. Orda da bir genişleme yapacağız her gün yeni yatırımcı Diyarbakır’a geliyor. Bizlerden yer istiyorlar inşallah biz de sanayicimizin önünü açmak için devlet ve kurumlar olarak gayret sarf ediyoruz. İhracatla ilgili buradaki bazı firmalarımızın lojistik üzerinden ihracatlarını yaptıkları için Diyarbakır’da Görünmüyor bu sene ihracatımızda çok ciddi bir artış var. Bazı firmalarımız bizim telkinlerimizle beraber Diyarbakır üzerinden ihracatlarını yapmaya başladılar.  Diyarbakır’ın ciddi bir ihracat potansiyeli var. Önümüzdeki dönemde özellikle Ezgin bankın Şubesinin açılmasından sonra da onun farkını görmüş olacağız.”

“Diyarbakır’da her şeyin anahtarı huzur ve güven. Diyarbakır’ın yakalamış olduğumuz güven yatırımcıyı Diyarbakır’a yatırım yapmayı teşvik ediyor.  Altıncı bölge olma avantajları verilen teşvikler çok önemli.  Diyarbakır’da İnsan gücü,  güven bölgenin altıncı bölge olması teşviklerin olması bu Diyarbakır’daki genç çalışkan. Birinci organize de 11.000’in üzerinde çalışanımız var. Şu anda burada 241 fabrika var. İnşaat devam edenlerde var. Dedi

Vali Karaloğlu: Diyarbakır’da sanayi kültürü gelişiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.