Esas olan başarı değil mutluluk

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayat gelip geçicidir. Dünya bir misafirhanedir. İnsan burada imtihan vardır. Başarı başarısızlık, zenginlik fakirlik, güzellik çirkinlik, hastalık sağlık hep birer denemedir, intihandır.

Önemli olan elimizden geleni yapmaktır. İnsan elinden geleni yaptıktan sonra işler kötü giderse de vicdan azabı çekmez.

Hayatta hep başarı ve mutluluk yoktur. Başarısız olduğunuz zamanlarda bunun kader olduğunu düşünmeli, çaresizliğe düşmemeli, başarısızlığı tecrübe saymalı. Geçmişe takılıp kalmamalı ve geleceği düşünmeli. İnsanlar, geçmişle çok uğraşır. Şöyle olsaydı, böyle olsaydı, der durular. Geçmişi geri getirmek imkansızdır. Onun için geçmişi tartışmanın anlamı yoktur. Sadece ibret almak ve tecrübe için geçmişi değerlendirmek gerekir.

Esas olan, başarı değil, mutluluktur. Başarı bir araçtır, ama başarısız, mutlu olmak da çok zordur. Onun için yeteneklerimizi bilmeli yeteceğimize göre hedefler seçmeli ve işimizi en iyi şekilde yaparak başarı ve mutluluk yolunu aramalıyız.

Mutluluk, insanın içindedir. Onun içinde ara be kendine yardım et kimseye kin tutma. Kin, insanın iç huzurunu dinamitler yüreğinde öfke ve kin olan insan, mutlu olamaz. Kin ve öfke içindeki mutluluk duygularını kemirir ve yok eder.

Esas olan başarı değil mutluluk

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir