Yüz yüze eğitim pandemiye hazır mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şubesi Eş Başkanı Emine Akşahin, yüz yüze eğitim için eğitimcilerin aşılanması ve okullardaki fiziki koşulların sağlanması ve ek öğretmen atamalarının yapılması gerektiğini kaydetti.

Ali Abbas Yılmaz / Özel

Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şubesi Eş Başkanı Emine Akşahin,  eğitimdeki hazırlıkların tamamlanmadan yüz yüze eğitime geçilmesinin vaka artışlarını daha da arttıracağına vurgu yaptı.

Akşahin,  koroanvirüs salgınının kontrol altına alınması ve yüz yüze eğitime geçilmesi için aşılanma oranının yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Diyarbakır genelinde vakalar fazla. Bizim aldığımız son bilgilere göre öğretmen arkadaşlarımızın yüzde 35’i aşılanmış. Bu durum okulların açılması sırasında sorun teşkil edecektir. Çünkü eğitimciler sadece kendisinden sorumlu değil. Öğrencilerden, velilerden, iş arkadaşlarından, eğitimde çalışan personellerden sorumludur. Çalışma alanımızda toplumla iç içeyiz ve gün içerisinde birçok insanla iletişim halinde olmak zorundayız. Biz dönem sonunda Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik tarafından yapılan çağrıya uyarak diğer sendikalarla ortak şekilde eğitim emekçisi arkadaşlarımızın aşılanması konusunda kampanaya başlattık. Herkesin hem kendinden hem toplumdan sorumlu olduğunu hissedecek şekilde aşılanması gerektiğini ifade ettik. Sisteme, iktidara karşı güven kaybından dolayı aşılanmada istenilen düzeyde değiliz. Bu sadece öğretmenlerle ilgili de değil bölge genelinde bir güven kaybı var. Aşılanmaya karşı tedirgin olma, soğuk bakma tavrı buradan kaynaklanıyor. Elbette ki, biz öğretmenlerin de tüm toplumun da biran önce aşılanmasından yanayız. TTB ve Sağlık Emekçileri Sendikası ile birlikte hareket ediyor ve aşılanma konusundaki duyarlılığı arttırmaya çalışıyoruz.”

‘Bu ortamda okulların açılması bizi kaygılandırıyor’

Koşullar sağlanmadan yüz yüze eğitime geçilmesinin yaratacağı sorunlara işaret eden Akşahin, şöyle konuştu: “Bir yandan pandemi süreci devam ederken biz okulların bu şekilde açılmasını hem veli olarak, hem öğretmen olarak, hem de sendika olarak kaygıyla yaklaşıyoruz. Bu ortamda okulların açılması bizi kaygılandırıyor. Şimdi bölgeden bahsedersek aşılanma oranı düşük, haliyle insanların okul açıldıktan sonra birbiriyle etkileşimi fazla olacağından dolayı vakaların daha fazla artmasına sebep olacaktır. Biz okulların yüz yüze açılmasından yanayız. Sendika olarak tavrımızı ortaya koyduk, çağırıda bulunduk. Kaygı duyuyoruz.  Milli eğitim Bakanlığı’nın okulların açılmasıyla ilgili alınacak önlemler dâhilinde somut adımlar atmasını istiyoruz. Ek dersliklerin açılmasını istiyoruz, sınıf sayılarının düşürülmesini istiyoruz. Pandemi koşullarına uygun fiziki koşulların oluşturulmasını istiyoruz. Ek atamaların da yapılmasını istiyoruz. Ek atamalar yapılmadan öğretmen ihtiyaçları giderilmeden, her öğrencinin kendi gününde eğitim görmesini ve kendine yakın okullara gitmesini istiyoruz. Bu konularla ilgili somut adımların atılmasını istedik. Bölgede, ilimizde birçok okulda sınıf mevcutları çok fazla. Geçen dönem hijyen malzemesi gönderildi ama sonuç ne oldu gönderilen maske ve dezenfektanın bulaşma riskini düşürmeye yetmedi. Çünkü okullarda fiziki koşullar sağlanmazsa bulaşma riski yine fazla. Somut adımlar maske ve dezenfektandan ibaret olmamalı. Ek dersliklerin açılması, fiziki mesafenin korunması, ek atamaların yapılması, okullara bu yönlü çalışacak personellerin alınması, köy okullarının açılması. Okullar açıldıktan sonra taşımalı sitemden kaynaklı birçok şoför, çalışan pandemiye yakalandı ve öğrencilere bulaştırdı. Aynı durum ve olumsuzluklar tekrar etmesin istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullar açılmadan önce somut adımlar atmasını, eğitimi hazırlıklı hale getirilmesini ve eğitimin yüz yüze getirmesini istiyoruz. Diğer sendikalarla aşı kampanyası düzenlemeyi düşünüyoruz. Tüm öğretmenlerin aşılanma tamamlamadan eğitime başlamaması konusunda duyarlılık sağlanmasını istiyoruz. Duyarlılığı oluşturmak için elimizden geleni yapacağız.”

Yüz yüze eğitim pandemiye hazır mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.